Make your own free website on Tripod.com
 

 

לקראת השואה

בסוף שנת 1937 נסתיימה קדנציה של ארבע שנות שלטון של ממשלה שהוקמה על  טהרת המפלגה הליברלית המלך קרול הטיל את הרכבת הממשלה החדשה על המפלגה  הליברלית, כלומר ממשלת המשך הממשלה החדשה ארגנה בחירות כלליות והתברר  שמפלגת השלטון בראשות ראש הממשלה גיאורגה טאטארסקו (Gherghe Tatarescu)  לא השיגה ארבעים אחוז מן האלקטורט, שלפי החוק הרומני הכפיל את מספר הצירים.  כלומר המפלגה הנמצאת בשלטון הזוכה ב-40 אחוז מן המצביעים, זוכה בשמונים אחוז  מן הצירים, ומסוגלת להקים ממשלה יציבה. נוצר אפוא משבר ממשלתי. ממשלתו של  טאטארסקו התפטרה. ההפתעה בבחירות אלה הייתה מפלגתו של זליה קודריאנו, "משמר  הברזל" (בבחירות הופיע בשם "הכול למען המולדת") אשר זכתה כמעט ב-16 אחוז מן  הקולות. הדבר הצביע עד כמה גדלה השפעת גרמניה ההיטלריסטית על הציבור ברומניה. 

הפתעה עוד יותר גדולה הייתה, שהמלך קרול השני הטיל את הרכבת הממשלה על "הליגה  הלאומית הרומנית" - מפלגתו של א.ק. קוזה, מפלגה בלתי חשובה, שהשיגה פחות  מעשרה אחוז מן הקולות. הממשלה החדשה שבראשה עמד אוקטוויאן גוגה אותו  הזכרנו במקרהו של אברהם פאליק הנרצח, פתחה מיד בחוקים אנטי-יהודיים. מצב הרוח  בקרב היהודים נעשה קודר. גרמניה הנאצית עמדה כדוגמה לנגד עיניהם. ממשלת גוגה-  קוזה צריכה הייתה לעבור את מכשול הבחירות ולהשיג ארבעים אחוז מן הקולות  והיהודים קיוו שלא תצליח בכך. אך לפי מצב הרוח שנוצר בגלל האלימות שעמדה  להתפשט, הם חששו מאוד שממשלת גוגה תשיג את ארבעים האחוז. רוח נכאה שלטה  בקרב יהודי רומניה. גם מצבם הכלכלי התחיל מתדרדר. 

למזלם של יהודי רומניה (כך חשבו אז), ממשלת גוגה-קוזה החזיקה מעמד רק 44 ימים.  ב-9 לפברואר 1938 נתבקשה על ידי המלך להתפטר. הסיבה להתפטרות הייתה: המגעים  בין ראש הממשלה גוגה ו"משמר הברזל". המלך פחד ממשמר הברזל. מלבד יהודים, שנאו גם אותו שנאת מוות, גם בשל פילגשו, הגברת לופסקו, שהייתה ממוצא יהודי. יהודי רומניה צהלו ושמחו, אם כי שמחתם הייתה שלא במקומה. גוגה, ראש הממשלה המפוטר, הצהיר: "אמנם גם הפעם הצליחו היהודים, אולם הפכנו דף בתולדות רומניה והמצב לא יחזור לעולם למה שהיה". המלך קרול השני, שביטל את החוקה והקים בארצו דיקטטורה מלכותית, הצהיר בפני שגריך אנגליה ברומניה ב-19 בינואר :1938 התברר שיש להילחם ב"משמך הברזל" והדרך היחידה לעשות זאת היא, להסכים לחלק ממצעה,  וזה מה שנעשה אנחנו". (ספרו של בוטנארו "השואה הנשכחת" עמ' 203) היה ברור שהמלך מתכוון לבצע את מצעה של המפלגה הלגיונרית, כלומר רדיפת היהודים, שהרי  משהו אחר לא היה במצעה. 

הפעילות המפלגתית נאסרה. הבחירות בוטלו וממילא הופסקה ההסתה הפרועה נגד היהודים שבה התחרו כמעט כל המפלגות, והדבר בא לידי ביטוי במצעי הבחירות שלהם. מבחינה זאת הוטב קצת ליהודים. מה גם שהתחיל מאבק אלים בין אנשי המלך ו"משמך הברזל" שהסתכם ברציחות ברחובות משני הצדדים. המצב הכללי הדאיג את היהודים התחיל משא ומתן עם גרמניה אם כי בתחילה רק כלכלי. יהודי רומניה ואין צריך לומר יהודי בוקובינה חשו שהאדמה בוערת תחתיהם.

המאורעות התגלגלו בזה אחרי זה. "האנשלוס" סיפוח אוסטריה לגרמניה הנאצית - הבשורות שהגיעו מווינה זעזעו את היהודים. לאחר מכן פרשת צ'כוסלובקיה, קודם פרק הסודטים ובהמשך צ'כוסלובקיה כולה, מה שהוכיח ליהודים שאפסה התקווה שאירופה תבלום את היטלך בכוח. חלף זמן-מה וגרמניה הנאצית וברית-המועצות מצאו שפה ושותפת וחתמו על הסכם שיתוף פעולה (Ribentrop-Molotv). זמן קצך לאחר מכן ב-1 בספטמבר 1939, פרצה מלחמת העולם השנייה. הקרבות התנהלו סמוך מאוד לערי בוקובינה אנשי קימפולונג ראו חלק מפליטי פולין והבינו שגם הם שונאי ישראל המצב הדאיג מאוד האדמה ממש בערה תחת רגליהם. 

ואז בא המאורע הקשה ביותך עבור יהודי רומניה, ובעיקר בוקובינה: ב-26 ביוני 1940 לאחר שגרמניה הנאצית כבר הביסה את צבא צרפת, הגישה בריה"מ אולטימאטום לממשלת רומניה. היא דרשה למסוך לידיה בארבעה הימים הבאים את האזורים בסרביה ובוקובינה הצפונית. ממשלת רומניה קיבלה את האולטימאטום מחוסר ברירה.

צבא רומניה שהיה מוצב על הגבול ערוך להגן על המולדת, נסוג, ובנסיגתו ערך פוגרומים בישובי בוקובינה שונים ובדורוהוי הקרובה. הופצו שמועות ברחבי רומניה שיהודי בסרביה ובוקובינה הצפונית התנכלו לגייסות רומניה בנסיגותיהם, תלשו דרגות של קצינים, קרעו את מדיהם, ירקו בפניהם הרביצו בהם ואפילו רצחו חיילים רומנים. מאידך קיבלו את הצבא הסובייטי בפרחים ובהתפרצויות של שמחה. מאוד ייתכן שפה ושם כמה בריונים יהודים התגרו בצבא זה, שממנו סבלו אין סוף במשך שנים. את הסובייטים קיבלו בודאי בפרחים. כך דרכם של הבריות ומכל שכן יהודי בסרביה שסבלו סבל רב מהצבא הרומני. ודאי שלא קרו דברים חמורים כפי שנשמעו בשמועות. התוצאות היו איומות: השמועות פשטו כשריפה בשדה קוצים והחיילים נקמו ביהודים בכפרים שבהם עברו ונקמו בעמיתיהם - בחיילים שביחידותיהם. יהודים נזרקו מקרונות דוהרים בכל רחבי רומניה רבים נפצעו ורבים נהרגו בדורוהוי נהרגו עשרות יהודים ביניהם הכיתה שבאה לחלוק כבוד לעמית שנפל. החיילים הוצבו ליד הגדר ונורו למוות. ארבעת הימים הללו היו המעבר מתקופה שקטה יחסית בחיי היהודים לתקופה חרשה קשה ומאיימת. 

ב-4 ביולי הוקמה ממשלה חדשה בראשות המהנדס גיגורטו (Gigurtu) ממשלה אנטישמית מוצהרת. סגן ראש הממשלה היה הוריה סימה (Horia Sima), מנהיג "משמר הברזל" שחזר לשם כך מגרמניה, שם נמצא בגלות. לגיונרים נוספים שוחררו ממעצרם במחנות ואחדים מהם מונו שרים בממשלת גיגורטו. המלך ניסה להשלים עימם. התחילו גזירות אנטי-יהודיות, חוקים מפלים ברוח החוקים של גרמניה הנאצית. הדבר ניכר היה גם בקימפולונג. נאסר על יהודים לעבוד במשרות ציבוריות או ממשלתיות (8 באוגוסט 1940 ). התחילו בהרחקת יהודים ממערכת החינו,ך מבצע שהושלם עם פתיחת שנת הלימודים החדשה בספטמבר 1940 .

טרם דעכו תוצאות ההלם שסבלו הרומנים מקריעת אזורי בסרביה ובוקובינה הצפונית משטח ארצם וצרה חדשה התרגשה ובאה עליהם בשלושים באוגוסט 1940 הוזמנו שרי החוץ של רומניה והונגריה לווינה. מארחיהם היו ריבנטרופ שר החוץ של גרמניה והרוזן יאנו שר החוץ של איטליה. לפני שני שרי החוץ האורחים הוצגה מפה על חלוקת טרנסילבניה, איזור המריבה שבין רומניה והונגריה. החלק הדרומי של האזור הושאר בידי רומניה, ואילו החלק הצפוני כולל האזורים הגובלים בקימפולונג הועבר להונגריה. זה לא היה תיווך אלא כפי שהוא מוכר בהיסטוריה "הדיקטט מווינה". בראשון לספטמבר אמורה הייתה להתחיל הנסיגה הרומנית מצפון טרנסילבניה. זעם הציבור היה עצום לאחר שמנהיגיהם הבטיחו בלי הרף, שצבא רומניה ערוך בגבול מוכן להגן על כל פיסת-אדמה של המולדת, מתברר שהכול היה שווא ושקר. המלך קרול השני נאלץ היה לוותר על כיסאו לטובת בנו מיכאי הראשון שסמכויותיו הממלכתיות קוצצו. גנרל יון אנטונסקו עלה לשלטון ולקח לעצמו תואר של "קונדוקטור" תרגום המילולי של התואר "פירר" או "דוצ'ה". אנטונסקו הרכיב ממשלה שרובה לגיונרית יהודי רומניה נכנסו למשטר נאצי ממש.

 

נכתב ע"י ש. אבני - קימפולונג, קהילה יהודית בבוקובינה שהיתה ואיננה עוד, עמ' 8 - 36

 

     

 


Kimpolung-Bukovina Jewish Community

Copyright © 2004 - 2007 Eli Schachar, all rights reserved.

Webmaster Mail: schachar_eli@hotmail.com

This genealogical data is provided only for your personal use. No portion of it may be submitted to any other database or publisher without the written consent of the copyright holder.

"If we go back far enough we're all related"

http://kimpolung.tripod.com